Oświetlenie led

Zostaw propozycje pytania.

1. Dlaczego warto stosować oświetlenie LED?

  • wysoka energooszczędność, dzięki wysokiej sprawności - pozwoli Ci to na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną
  • żywotność, często podawana jako np. 50 000h, nie oznacza to jednak, że po tym czasie Twoje oświetlenie LED automatycznie przestanie działać, wraz z upływem czasu początkowa jasność diod LED po prostu zmniejszy się
  • LED nie nagrzewa się tak mocno jak tradycyjne oświetlenie - oświetlenie LED nie spowoduje pożaru, nie zapali się, ani też nie zwiększy temperatury pomieszczenia, w którym przebywamy (dlatego żarówki LED są bardzo lubiane przez wizażystów, bo wysoka temperatura tradycyjnych żarówek źle wpływa na makijaż)
  • niewielkie rozmiary i elastyczność taśm LED, dzięki którym oświetlisz trudno dostępne dla tradycyjnych opraw oświetleniowych miejsca
  • wysoka odporność: na uszkodzenia mechaniczne (np. brak żarnika), wilgoć (taśmy i oprawy wodoodporne), temperaturę
  • możliwości sterowania: barwą, jasnością etc.
  • różnorodność kolorów świecenia - oświetlenie LED RGB (żarówki RGB, taśmy RGB) pozwala na uzyskanie wielu barw, występują też diody jednokolorowe, które emitują wybraną barwę
  • światła (zieloną, niebieską, pomarańczową, fioletową, czerwoną etc.), barwy światła LED są piękne i nasycone
  • oświetlenie LED jest ekologiczne - rzadko je wymieniasz i wyrzucasz, nie zawierają substancji szkodliwych
  • niezwykle niskie promieniowanie UV i IR, więc oświetlenie LED można stosować w miejscach wrażliwych na tego typu promieniowanie

2. Czy oświetlenie LED wpływa negatywnie na wzrok?

Jakiś czas temu media szeroko nagłaśniały informacje o szkodliwości oświetlenia LED ze względu na zawartość w diodach LED: niklu, arsenu, ołowiu oraz miedzi. Jest to absolutną nieprawdą. Pogłoski o szkodliwości oparte były na raporcie University of California. Warto zwrócić uwagę, że naukowcy znaleźli wspomniane wcześniej subtancje w... reflektorach motoryzacyjnych i niskiej jakości lampkach choinkowych (i to nie w diodach, a tworzywie je otaczającym). Oświetlenie LED posiadające certyfikaty CE, ROHS nie może zawierać takich substancji, więc warto zwracać uwagę na jakość kupowanego oświetlenia LED. Bardzo niska cena może być dla nas znakiem ostrzegawczym.

3. Jakie są oszczędności stosowania oświetlenia LED?

Przedstawimy to, na przykładzie 1mb taśmy LED 3528 60led/m, który pobiera około 5 W. 60 diod smd 3528 na 1m taśmy LED to 250 lumenów strumienia świetlnego. W odniesieniu do tradycyjnej żarówki oszczędność energii jest ok. pięciokrotna.

4. Ile lumenów potrzeba do oświetlenia 1m2 pomieszczenia?

Wiele zależy od wnętrza, jednak jeśli mamy na myśli np. korytarz w mieszkaniu to wystarczy jedna żarówka Power LED 3x1W na 2m2, czyli 150 lm/m2 przy założeniu kąta świecenia  60o.

5. Jak odróżnić oświetlenie LED (taśmy i żarówki LED) dobrej jakości od złej jakości?

W prosty sposób nie da się odróżnić złych ledów od dobrych. Trzeba porównać dane katalogowe dostarczone przez producenta oraz sprawdzić, czy sposób zasilania ledów jest zgodny z ich możliwościami pracy (na tej podstawie możemy określić np. czy założona przez producenta długość życia może się sprawdzić). Jeśli chodzi o parametry świetlne można polegać na danych podanych przez sprzedawcę, jednak bez pomiarów fotometrycznych nie mamy pewności, czy nie są zawyżone. Dlatego najprostszym wyznacznikiem jakości jest zwykle cena. Jeśli jest podejrzanie niska nie należy spodziewać się wysokiej jakości kupowanych taśm i żarówek LED.

6. Jaki współczynnik oddawania barw (CRI) powinny mieć dobre diody LED?

CRI źródeł światła do użytku wewnętrznego musi wynosić >80.

7. Co to jest CRI?

CRI jest to współczynnik oddawania barw. Jego zakres wynosi od 0 do 100. Im wyższy współczynnik oddawania barw, tym barwa światła jest lepiej oddawana. Tym samym, przy wysokim CRI oświetlone otoczenie wygląda lepiej, naturalniej. Wysoki wskaźnik oddawania barw posiada np. światło słoneczne.

8. Co to jest RGB?

RGB to model przestrzeni barw. Skrót składa się z pierwszych liter kolorów R (red - czerwony), G (green - zielony) oraz B (blue - niebieski). Z różnorodnego połączenia (zmieszania) tych trzech barw można uzyskać ogromny zakres innych barw. Jednak faktyczna liczba kolorów możliwych do uzyskania zależy od danego urządzenia. Potoczenie Oświetleniem LED RGB nazywa się oświetlenie wielokolorowe, czyli takie, którym możemy sterować przy użyciu sterownika RGB i pilota.

9. Czym jest IP?

IP to skrót od "International Protection Rating". Klasa szczelności IP wyraża stopień zabezpieczenia np. oświetlenia LED przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wilgoć lub wnikanie ciał stałych. Kod IP składa się z  cyfr oraz czasami, dodatkowo liter. Pierwsza cyfra od 1 do 6 lub litera X oznacza poziom zabezpieczenia przed ciałami stałymi. Druga cyfra od 0 do 8 lub litera X oznacza poziom zabezpieczenia przed wodą. Im wyższe cyfry, tym wyższa ochrona przed wspomnianym czynnikiem. Literę X stosuje się, gdy nie jest wymagane przedstawienie cyfry.

10. Jaką klasę szczelności oświetlenia LED wybrać?

W oświetleniu LED bardzo często stosowane są następujące oznaczenia: IP20, IP65, IP68.
IP20 jest więc klasą informującą o ochronie przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm i braku ochrony przed wodą. Oświetlenie LED IP20 wybierane jest do zastosowań domowych, gdy mamy pewność, że nie będzie narażone na wilgoć.
IP65 mówi o całkowitej ochronie przed wniknięciem pyłu oraz przed strumieniem wody z dowolnego kierunku. Oświetlenie z IP65 polecane jest do stosowania w miejscach narażonych na wilgoć np. łazienkach.
IP68 natomiast informuje, że oświetlenie jest chronione przed wniknięciem pyłu, a także przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości). Może więc być wykorzystywane do oświetlenie zewnętrznego.

Copyright © 2014 - 2016 SOLED | Tous les droits sont réservés

Conception et mise en œuvre: Media Essence