ikonka ołówka soled@soled.pl    ikonka telefonu +48 531 185 153
ikonka ołówka wspolpraca@soled.pl    ikonka telefonu +48 791 100 074

Produkowane w Polsce... na wymiar

Światłowody świecące bokiem (sidelight) są wykorzystywane do tworzenia ciekawych form oświetlenia światłowodowego. Razem z generatorem światła tworzą kurtyny światłowodowe, żyrandole światłowodowe, ściany świetlne. Osoby pasjonujące się motoryzacją i tuningiem wnętrza samochodów stosują także światłowód do auta.

Światłowody w połączeniu z odpowiednim generatorem światła pozwalają na uzyskanie bardzo subtelnego światła. W ofercie posiadamy światłowody o średnicy od 3 mm do nawet 20mm. Aby uzyskać odpowiedni efekt świetlny jeden z końców światłowodu należy umieścić w źródle światła, od którego zależy kolor i intensywność świecenia.

Każdy światłowód zbudowany jest z rdzenia i płaszcza.  Parametry rdzenia i płaszcza dobrane są w ten sposób, że światło propaguje w rdzeniu i częściowo w płaszczu. Generalnie płaszcz powinien "chronić" światło przed "wyciekaniem" na zewnątrz światłowodu, jednak w przypadku światłowodów sidelight płaszcz częściowo przepuszcza światło uzyskując efekt świecenia bokiem.

Prowadzimy sprzedaż detaliczną i hurtową światłowodów. Możliwy jest zakup kilku metrów lub całych szpul światłowodu.

Polub nas    

Zalety

 • brak energii elektrycznej w miejscu oświetlenia - światłowody przenoszą jedynie światło do oświetlenia danego punktu. Źródło światła może znajdować się wiele metrów od oświetlanych obiektów czy miejsc. Systemy światłowodowe są najbezpieczniejszym sposobem zapewnienia oświetlenia np. fontann, basenów, łaźni, saun parowych czy pryszniców,
 • są w pełni elastyczne, a ich kąt gięcia głównie zależy od średnicy włókna światłowodowego,
 • wszystkie światłowody (świecące końcem i bokiem) są przezroczyste i gdy nie świecą są praktycznie niewidoczne,
 • światłowody oświetleniowe można ciąć na dowolną długość. W przypadku małych średnic 5mm najlepiej zastosować nóż termiczny,
 • światłowody oświetleniowe są praktycznie bezawaryjne. Odpowiednio zamontowane i zabezpieczone będą służyć wiele lat. Efekt świetlny oraz długość świecenia (żywotność) zależy tak naprawdę od użytego źródła światła,
 • brak ciepła w punkcie oświetlenia - światłowody nie przenoszą ciepła do miejsca oświetlenia. Nigdy więcej gorących gablot i nigdy więcej oparzenia z przegrzanych lamp bądź osprzętu! Jeśli chcesz oświetlić rzeczy wrażliwe na światło, takie jak:  jedzenie, kwiaty, kosmetyki lub sztukę, otrzymasz jasne, skupione światło bez zbędnego ciepła i uszkodzeń spowodowanych tym ciepłem,
 • brak promieniowania UV w punkcie oświetlenia - światłowody nie przenoszą szkodliwych promieni UV o miejsca oświetlenia. Dlatego też światowe, wielkie muzea często używają do oświetlania światłowodów w celu ochrony np. starożytnych skarbów. Światłowody zapewniają jasne, ale łagodne światło, które nadaje się do oświetlania wrażliwych i cennych przedmiotów,
 • niewielkie gabaryty sprawiają, że dzięki światłowodom możemy doprowadzić światło do trudno dostępnych miejsc.

 

Światłowody do samochodu

Światłowody do auta pozwalają na ciekawe podświetlenie wnętrza samochodu, np. deski rozdzielczej, drzwi czy obrzeży podsufitki. Dla fanów motoryzacji polecamy światłowód 3 mm z płetwą (kołnierzykiem) ułatwiającym montaż. Całkowita szerokość takiego światłowodu wynosi 1 cm. Pamiętaj, że do światłowodu potrzebujesz także źródła światła, bo sam światłowód nie świeci.


Światłowód do samochodu kupisz w naszym sklepie internetowym lub zamówisz przez e-mail: soled@soled.pl.


 

Modele

Światłowody jednolicie świecące bokiem

Światłowód świecący bokiem FOSP z dodatkowym przezroczystym płaszczem chroniącym przed promieniami UV.

Światłowód FOSS-3 o dwukrotnej jasności jest tak samo giętki i nie różni się wyglądem z zewnątrz od światłowodów FOS-3. Światłowód ma 2-krotną jasność jedynie na początkowym odcinku 1,5m światłowodu. Jest to spowodowane 2-krotnie większym "wyciekaniem" światła w początkowej fazie stąd w dalszy odcinek światłowodu przedostaje się mniej światła. Sprawia to, że światłowód FOSS-3 stosuje się w przemyśle i nietypowych zastosowaniach.

Światłowód z serii FOSS jest tylko jeden - o średnicy 3mm. Polecany do zastosowań technicznych, przemysłowych lub dla wymagających klientów.

 

Dostępne światłowody o średnicach zewnętrznych: 3mm, 6mm, 8mm, 10mm, 11mm, 13mm. Większe średnice - na zamówienie.

Symbol

Średnica zewnętrzna

FOS-3

3mm

FOSS-3

3mm

FOS-6

6mm
FOSP-6  8,8mm
FOS-8 8mm

FOSP-8

11mm

FOS-10

10mm
FOSP-10 13mm

 

FOS - do zastosowania wewnątrz

FOSS - do zastosowania wewnątrz o 2-krotnej jasności

FOSP - do zastosowania na zewnątrz, dodatkowy płaszcz UV

 

Światłowody chaotycznie świecące bokiem (wielowłóknowy)

W płaszczu chroniącym przed promieniami UV znajdują się kilka światłowodów z ponacinanym płaszczem uzyskując efekt chaotycznego wypromieniowania światła.

Rdzeń tworzą poskręcane światłowody o mniejszej średnicy otoczone dodatkowym płaszczem. Najczęściej stosowane do kurtyny światłowodowej.

 

 

 

Symbol

Liczba światłowodów

wewnątrz płaszcza

Średnica zewnętrzna

SSOF-3X0.75

3szt. 0,75mm 3mm

SSOF-6X0.75

6szt. 0,75mm 4,5mm
SSOF-9X0.75 9szt. 0,75mm 6mm

 

Parametry

Parametr

Wartość

Minimalny promień gięcia światłowodu

8 x średnicy zewnętrznej światłowodu

Maksymalna dopuszczalna temperatura pracy

80°C

 

Cięcie światłowodów

Każdy światłowód najlepiej jest ciąć nożem termicznym, czyli najkorzystniej jest, abyśmy to my pocięli go dla Ciebie na ustalone odcinki. Światłowody do średnicy 6mm można również ciąć nożem zwykłym, ale na pewno będą występowały straty światła. 

 

VIDEO

 Światłowody świecące bokiem

 

 

 

Kurtyny światłowodowe - produkt stworzony na bazie światłowodów świecących bokiem

 

  

Światłowody świecące bokiem stosuje się do

 • oświetlenia budynków
 • oświetlenia balkonów
 • oświetlenia bram wjazdowych
 • podświetlenia schodów
 • podświetlenia basenów
 • oświetlenia ciemnych korytarzy (kina, kluby)

 

Produkty powiązane

Do światłowodów świecących bokiem niezbędny jest generator światła.

Generatory światła - wersje jednokolorowe, RGB wielokolorowe, z efektem migotania gwiazd, z efektem galaktyki.

 

Jak zamówić?

Polecane produkty