PL
Powrót

Gwieździste niebo

Czym jest gwieździste niebo?

Gwieździste niebo to produkt, który imituje gwiazdy na suficie w domach, mieszkaniach, hotelach, restauracjach, SPA i wielu różnych lokalach. Bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Zestaw gwiezdnego nieba to wiązka światłowodów świecących końcem (endlight) oraz odpowiednio dobrany generator światła. Jeden koniec światłowodów umieszcza się w otworze w generatorze światła, natomiast drugi przekłada się przez nawiercone otwory w suficie. Po uruchomieniu źródła światła końcówki światłowodów świecą przypominając prawdziwe nocne niebo.

Co wchodzi w skład zestawu gwieździstego nieba?

Zestaw gwieździstego nieba składa się z wiązki światłowodów oraz generatora światła. Jako opcja dodatkowa można rozbudować o kryształki rozpraszające światło, montowane na końcach światłowodów.

Jak zamontować zestaw gwieździstego nieba

Gwieździste niebo można montować w płycie gips karton, drewnie czy suficie napinanym. Montaż może przeprowadzić jedna osoba. Polecamy aby przed montażem rozrysować ołówkiem na suficie miejsca gdzie chcemy umieścić gwiazdy. Następnie wywiercić otwory i przeciągnąć wolne końce światłowodów od strony sufitu. Światłowód od strony sufitu należy uszczelnić klejem dwuskładnikowym lub np. silikonem montażowym. Na koniec zbieramy wszystkie światłowody w wiązkę i umieszczamy w mufie generatora światła.

Czy można zamontować zestaw gwieździstego nieba, gdy wykończony sufit jest już?

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie gotowego kasetonu światłowodowego z płyty wraz z umieszczonymi na niej światłowodami i źródłem światła. Taki element wykonywany jest na dowolny wymiar (dostępne także w nieregularnych kształtach) oraz kolor. Konstrukcja kasetonu pozwala na jego proste podwieszenie np. za pomocą haków. Ograniczeniem w tym przypadku są tylko wymiary kasetonu światłowodowego( maksymalnie 2,95 x 1,45m)

Jak uzyskać różne efekty świecenia gwiazd na suficie?

Sposobów jest kilka - najprostszym jest zakupienie wiązki światłowodów o różnych średnicach. Następnym wykorzystanie różnych generatorów światła świecących w jednym bądź kilku kolorach czy imitującego efekt migotania gwiazd. Kolejną metodą jest zastosowanie kryształów szklanych. Najtańszym sposobem będzie odpowiednie przycinanie światłowodów podczas montażu. Wystarczy ciąć światłowody pod różnymi kątami, co również sprawi wrażenie zróżnicowania wielkości i świecenia gwiazdek.

O czym warto pamiętać podczas montażu gwiezdnego nieba?

Umieść generator światła w suchym miejscu, do którego zawsze będziesz mieć dostęp (na wypadek awarii), przycinaj światłowody pod różnymi kątami, aby osiągnąć różnorodne efekty. Zostaw 1-2cm końce światłowodów na suficie, abyś mógł je przyciąć w razie ubrudzenia światłowodu. Nie umieszczaj światłowodów na połączeniu płyt gips-karton. Najlepiej najpierw pomalować sufit, a później zamontować światłowody, tak aby nie zamalować świecących końców i nie osłabić efektu świecenia.

Jaki generator światła wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość światłowodów jakie możemy umieścić w generatorze, dla każdego generatora ta wartość będzie inna. Nie każdego generator pomieści wiązka światłowodów, która jest potrzebna do zaaranżowania dużej powierzchni sufitu. Istotne jest także jaki efekt chcesz uzyskać. Na rynku dostępne emitujące światło wyłącznie jednokolorowe lub wielokolorowe sterowane pilotem. Występują też generatory z efektem migotania gwiazd, tworząc animowane przejścia światła. Najlepiej, zdać się na doradców Soled - powiedz, jakiego efektu świetlnego oczekujesz i na jakiej powierzchni chcesz zamontować gwieździste niebo, a my dobierzemy odpowiedni generator LED.

Czy gwieździste niebo można zamontować w saunie?

Tak, jednak sauny wymagają stosowania innych światłowodów, typu PMMA w czarnej otulinie PCV bądź światłowodów szklanych. Takie światłowody wytrzymują wysoką temperaturę panującą w saunach oraz nie przeszkadza im obecna wilgoć. Sam generator światła należy umieścić jednak z dala od sauny, w suchym miejscu.