PL
Powrót

Oświetlenie LED

Dlaczego warto stosować oświetlenie LED?

Energooszczędność

Wysoka wydajność świecenia i jednoczenie niski pobór mocy pozwoli Ci zmniejszyć Twoje zużycie energii elektrycznej i tym samym oszczędzić pieniądze dzięki niższym rachunkom. oświetlenie LED jest ekologiczne - rzadko je wymieniasz i wyrzucasz, nie zawierają substancji szkodliwych

Żywotność

Często podawana np. 50 000h czyli aż 5 lat nieprzerwanego świecenia czyli ok 9 lat przy standardowym użytkowaniu. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie Twoje oświetlenie LED automatycznie przestanie działać, wraz z upływem czasu początkowa jasność diod LED po prostu się zmniejszy.

Bezpieczeństwo

Oświetlenie na bazie diod LED nie nagrzewa się tak bardzo jak tradycyjne oświetlenie - oświetlenie LED nie spowoduje pożaru, nie zapali się, ani też nie zwiększy temperatury pomieszczenia, w którym przebywamy. Wysoka temperatura tradycyjnych żarówek źle wpływa na makijaż, dlatego też nie emitujące ciepła żarówki LED są bardzo popularne wśród wizażystów.

Niewielkie rozmiary i elastyczność

taśm LED dzięki którym oświetlisz trudno dostępne dla tradycyjnych opraw oświetleniowych miejsca.

Wysoka odporność

na uszkodzenia mechaniczne (np. brak żarnika), wilgoć (taśmy i oprawy wodoodporne) oraz temperaturę.

Różnorodność efektów i kolorów

Możesz sterować jasnością i kolorem świecenia. Oświetlenie LED RGB (żarówki RGB, taśmy RGB) pozwala na uzyskanie wielu barw, występują też diody jednokolorowe, które emitują wybraną barwę światła (zieloną, niebieską, pomarańczową, fioletową, czerwoną). Oświetlenie CCT pozwala na wybór odpowiedniej barwy światła białego od białej ciepłej przez białą neutralną do białej zimnej.

Przyjazne dla środowiska

Oświetlenie LED jest ekologiczne - ze względny na swoją żywotność rzadko wymienia się je całkowicie i wyrzuca, dodatkowo nie zawierają substancji szkodliwych.

Niskie promieniowanie UV i IR

Niezwykle niski poziom promieniowania UV i IR jakie emituje oświetlenie LED sprawia, że można stosować je w miejscach wrażliwych na tego typu promieniowanie.

Czy oświetlenie LED wpływa negatywnie na wzrok?

Jakiś czas temu media szeroko nagłaśniały informacje o szkodliwości oświetlenia LED ze względu na zawartość w diodach LED: niklu, arsenu, ołowiu oraz miedzi. Jest to absolutną nieprawdą. Pogłoski o szkodliwości oparte były na raporcie University of California. Warto zwrócić uwagę, że naukowcy znaleźli wspomniane wcześniej substancje w... reflektorach motoryzacyjnych i niskiej jakości lampkach choinkowych (i to nie w diodach, a tworzywie je otaczającym). Oświetlenie LED posiadające certyfikaty CE, ROHS nie może zawierać takich substancji, więc warto zwracać uwagę na jakość kupowanego oświetlenia LED. Bardzo niska cena może być dla nas znakiem ostrzegawczym.

Ile zaoszczędzę na stosowaniu oświetlenia LED?

Przedstawimy to, na przykładzie 1mb taśmy LED 3528 60led/m, który pobiera około 5 W. 60 diod SMD 3528 na 1m taśmy LED to 250 lumenów strumienia świetlnego. W odniesieniu do tradycyjnej żarówki oszczędność energii jest ok. pięciokrotna.

Ile lumenów potrzeba do oświetlenia 1m2 pomieszczenia?

Wiele zależy od rodzaju wnętrza, jednak jeśli mamy na myśli np. korytarz w mieszkaniu to wystarczy jedna żarówka Power LED 3x1W na 2m2, czyli 150 lm/m2 przy założeniu kąta świecenia 60 stopni.

Jak odróżnić oświetlenie LED (taśmy i żarówki LED) dobrej i złej jakości?

Niestety nie da się odróżnić ich w prosty sposób, przede wszystkim należy porównać dane katalogowe dostarczone przez producenta oraz sprawdzić, czy sposób ich zasilania jest zgodny z ich możliwościami pracy (na tej podstawie możemy określić np. czy założona przez producenta długość życia może się sprawdzić). Jeśli chodzi o parametry świetlne można jedynie polegać na danych podanych przez sprzedawcę, jednak bez pomiarów fotometrycznych nie mamy pewności, czy nie są zawyżone. Zazwyczaj najprostszym wyznacznikiem jakości jest cena - jeśli jest podejrzanie niska nie należy spodziewać się wysokiej jakości kupowanych taśm i żarówek LED.

Co to jest CRI ?

CRI jest to współczynnik oddawania barw. Jego zakres wynosi od 0 do 100. Im wyższy współczynnik oddawania barw, tym barwa światła jest lepiej oddawana. Tym samym, przy wysokim CRI oświetlone otoczenie wygląda lepiej, bardziej naturalnie. Wysoki wskaźnik oddawania barw posiada np. światło słoneczne. CRI źródeł światła do użytku wewnętrznego powinno wynosić >80.

Co oznacza RGB?

RGB to model przestrzeni barw. Skrót składa się z pierwszych liter kolorów R (red - czerwony), G (green - zielony) oraz B (blue - niebieski). Z mieszaniny tych trzech barw można uzyskać ogromny zakres innych barw i odcieni, jednak faktyczna liczba kolorów możliwych do uzyskania zależy od danego urządzenia. Potoczenie Oświetleniem LED RGB nazywa się oświetlenie wielokolorowe, czyli takie, którym możemy sterować przy użyciu sterownika RGB i pilota.

Czym jest IP?

IP to skrót od "International Protection Rating". Klasa szczelności IP wyraża stopień zabezpieczenia np. oświetlenia LED przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wilgoć lub wnikanie ciał stałych. Kod IP składa się z cyfr oraz czasami, dodatkowo liter. Pierwsza cyfra od 1 do 6 lub litera X oznacza poziom zabezpieczenia przed ciałami stałymi. Druga cyfra od 0 do 8 lub litera X oznacza poziom zabezpieczenia przed wodą. Im wyższe cyfry, tym wyższa ochrona przed wspomnianym czynnikiem. Literę X stosuje się, gdy nie jest wymagane przedstawienie cyfry.

Jaką klasę szczelności oświetlenia LED wybrać?

Klasa szczelności jaką należy wybrać jest uzależniona od tego, gdzie chcemy zastosować dane oświetlenie LED. W oświetleniu LED bardzo często stosowane są następujące oznaczenia: IP20, IP65, IP68. Oświetlenie LED IP20 odpowiednie jest do zastosowań domowych, gdy mamy pewność, że nie będzie narażone na wilgoć jak np. oświetlenie sufitu powieszanego czy dekoracyjne podświetlenie karniszy. IP20 jest więc klasą informującą o ochronie przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm i braku ochrony przed wodą. Oświetlenie z IP65 polecane jest do stosowania w miejscach narażonych na wilgoć np. łazienkach. IP65 mówi o całkowitej ochronie przed wniknięciem pyłu oraz przed strumieniem wody z dowolnego kierunku. IP68 natomiast informuje, że oświetlenie jest chronione przed wniknięciem pyłu, a także przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości). Może więc być wykorzystywane do oświetlenie zewnętrznego podjazdów czy elewacji.