PL
Powrót

Światłowody

Co to jest światłowód?

Światłowód jest to optyczna struktura składająca się z rdzenia oraz płaszcza. W tej optycznej konstrukcji dochodzi do zjawiska całkowitego lub częściowego wewnętrznego odbicia światła między rdzeniem a płaszczem. Nazywane jest to propagacją światła. W podstawowej klasyfikacji zastosowania wyróżnia się światłowody telekomunikacyjne (szklane) oraz oświetleniowe (PMMA lub szklane). Światłowody oświetleniowe PMMA stosowane są najczęściej jako dekoracyjne oświetlenie sufitu w formie gwieździstego nieba (światłowody świecące końcem) lub jako oświetlenie obrysowe, krawędziowe (światłowody świecące bokiem). Światłowody szklane w technice oświetleniowej są stosowane bardzo rzadko (ze względu na swoją cenę) oraz tylko w wysokiej temperaturze (sauny).

Jakie są rodzaje światłowodów oświetleniowych i który wybrać?

Światłowody oświetleniowe dzielą się na światłowody świecące końcem (endlight) oraz światłowody świecące bokiem (sidelight). Te, które świecą końcem wykorzystuje się najczęściej do gwieździstego nieba, zaś świecące bokiem do żyrandoli, kurtyn światłowodowych lub akcentowania korytarzy, ścian czy podświetlania schodów np. w kinach.

Jakie średnice światłowodów wybrać?

Na rynku występują światłowody świecące końcem o średnicach od 0,5 do 3mm. Najczęściej stosowanymi są te o średnicy 0,75mm i 1mm wykorzystywane do zestawów gwieździstego nieba. Światłowody świecące bokiem, które możemy znaleźć w sprzedaży oscylują między 3-20mm. jednak np. do żyrandoli światłowodowych stosuje się najczęściej światłowód o średnicy 3mm. Im większa średnica, tym światło jest bardziej widocznie i intensywne, ale wiąże się to również z zastosowaniem mocniejszego generatora światła. Wybór średnicy zależy więc głównie od naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych, ponieważ im większa średnica światłowodów, tym wyższa cena.

Co zrobić, aby światłowody świeciły?

Światłowody same w sobie nie wytwarzają światła i są jedynie jego przewodnikiem. Aby uzyskać efekt świecenia światłowodów niezbędny jest jeszcze odpowiednie źródło światła - generator, w którym dzięki specjalnej mufie umieszcza się wiązkę światłowodów.

Co zrobić, aby zastosowane oświetlenie światłowodowe było energooszczędne?

Światłowód bez źródła światła nie świeci, więc to od generatora zależy energooszczędność oświetlenia światłowodowego. Wystarczy więc zastosować generator światła oparty na diodach LED. Na rynku występują również nieenergooszczędne generatory np. metal-halogenowe, które pobierają dużą ilość energii oraz wymagają częstej i drogiej wymiany żarówki. Warto więc postawić na energooszczędną technologię LED.

Jaka jest żywotność światłowodów?

W teorii światłowód nie posiada określonej żywotności. Producenci informują jednak, że po 5 latach używania światłowody tracą ok. 15% swych właściwości świetlnych. Na tę degradację mają wpływ: uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV (zawarte w oświetleniu słonecznym, jak i sztucznym). Jeśli światłowód jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i używany w temp. pokojowej to nie powinien tracić swoich właściwości, a na pewno nie będzie to widoczne gołym okiem. Elementami, które posiadają określoną żywotność i są narażone na awarię są źródła światła, dzięki którym światłowód świeci. Dlatego warto zadbać o kratkę rewizyjną w pobliżu generatora tak aby mieć dostęp do źródła światła w każdej chwili.

Kiedy wynaleziono światłowody?

Pierwszy światłowód, zwany rurociągiem świetlnym, wynaleziono w USA przez Williama Wheelera w 1880 roku. Lecz żarówka Edisona spowodowała, że pomysł wynalazcy na oświetlanie budynków wynalezionym rurociągiem stał się nieużyteczny.

Używamy plików cookies, aby poprawić komfort przeglądania, wyświetlać spersonalizowane reklamy lub treści oraz analizować nasz ruch. Klikając „Zgadzam się”, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą polityką prywatności. View more
Zgadzam się
Nie zgadzam się