PL
Powrót

Taśmy LED

Jakie są rodzaje taśm LED?

Taśmy LED możemy podzielić przede wszystkim ze względu na kolor świecenia. Dostępne są taśmy jednokolorowe, które dają światło tylko w jednym kolorze (np. biały zimny, zielony), RGB - wielokolorowe (barwę wybieramy za pomocą pilota, nie możliwe jest uzyskanie czystej białej barwy). Taśmy LED RGBW to połączenie taśmy jednokolorowej i wielokolorowej, dzięki dodatkowej białej diodzie można uzyskać także kolor biały. Kolejnym rodzajem są taśmy LED CCT w których za pomocą pilota i sterownika możemy zmieniać temperaturę barwową światła od białej zimnej po białą ciepłą. Taśmy możemy także zróżnicować pod kątem klasy szczelności IP, wielkości i ilości diod na metr.

Jak ciąć taśmę LED?

Taśmę LED należy ciąć tylko i wyłącznie w miejscach zaznaczonych na pasku LED. W zależności od wielkości i gęstości rozłożenia diod może być to co 2,5 cm, 5cm lub nawet 10 cm. Jeśli rozstaw diod na 1mb wynosi 60led (300 diod/ rolka), zaś co 10cm, gdy na pasku metrowym jest 30 diod (150 na rolce). Przed cięciem taśmy zawsze należy sprawdzić co ile występuje miejsce cięcia. Przecięcie jej w nieodpowiednim miejscu spowoduje uszkodzenie Taśmy LED.

Jakie są dostępne kolory taśm LED?

W przypadku taśm jednokolorowych, dostępne kolory to: biały ciepły, biały zimny, biały neutralny, czerwony, zielony, niebieski, bursztynowy. W przypadku taśm LED RGB i RGBW ilość dostępnych kolorów świecenia zależy od rodzaju zastosowanego sterownika RGB.

Co jest potrzebne aby taśma LED świeciła prawidłowo?

Taśmy LED oferowane przez SOLED pracują na napięciu 12V lub 24V w związku z czym wymagają zastosowania odpowiedniego zasilacza LED, który umożliwia podłączenie do instalacji 230V. Zasilacz dobierany jest w zależności od mocy i długości taśmy LED. Należy pamiętać o dodaniu 15% zapasu mocy, gwarantuje to bezpieczeństwo i wpływa na żywotność instalacji. Taśmy LED RGB, RGBW oraz CCT dodatkowo wymagają sterownika umożliwiającego wybór kolorów i programów. Opcjonalnie do taśm LED polecamy także profile LED, które zabezpieczają i chronią taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie nie wpływając na jakość świecenia.

Jaką klasę IP wybrać?

IP (International Protection Rating) określa klasę szczelności - im wyższe IP, tym większa szczelność. Taśmy LED IP20 (niewodoodporne) zalecane są do stosowania w miejscach suchych i nienarażonych na wilgoć (np. salon, sypialnia). Taśmy LED IP65 (wodoodporne, z silikonem) stosowane są w miejscach narażonych na wilgoć (łazienka, podłogi).

W jaki sposób zamontować taśmę LED?

Taśmy LED posiadają z tyłu pasek taśmy samoprzylepnej, dzięki czemu można je bez problemu przykleić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego profilu LED, którego głównym zadaniem jest ochrona diod LED oraz nadanie im estetycznego wyglądu. Sam profil można przykręcić lub przykleić na taśmę dwustronną, dzięki czemu oświetlenie będzie przymocowane trwale do powierzchni.

Ile światła uzyskam z 1m taśmy LED i jak mogę to porównać do żarówki?

Jest to uzależnione od rodzaju taśmy i powinno zostać określone w specyfikacji. Można bezpiecznie przyjąć, że z 1mb dobrej jakości taśmy LED można uzyskać 250 lumenów strumienia świetlnego, co stanowi odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy 25 W.